Показване на 1–16 от 32 резултата

Шини за пръсти на ръцете

24.00 лв. с включен ДДС
52.00 лв. с включен ДДС

Шини за пръсти на ръцете-ДЕТАЙЛИ

В следващите редове можете да намерите повече информация относно:

  • Какво представляват шините за пръсти на ръце
  • Какви са различните видове
  • Често задавани въпроси

Шините за пръсти са ортопедични продукти създадени да придържат пръстите в правилна позиция при травма, счупване, претоварване, болка и други. Те са лесни за поставяне и обикновено разполагат с велкро лепенки. Това е полезно, когато има първоначално подуване или имате позволение от лекуващия лекар да сваляте ортезата по време на баня например.

Обикновено са изработени от пластмаса, метал или алуминии. Шините изработени от по-твърд материал са обвити в текстилна материя или са изолирани с дунапренова подложка за да се предпази пръста от нараняване. Осигуряват добра опора и максимален комфорт по време на лечение и възстановяване.

Функцията им е да създадат опора на засегнатото място. Когато има каквато и да било травма на пръста, той трябва да бъде обездвижен и поставен в правилна позиция за да може да се лекува. Без значение от вида на нараняване шините са предназначени да позволят на засегнатата зона да се възстанови, като намали болката, подуването и излишните движения.

Видове шини за пръсти на ръка

Моделите са леки, анатомични и изцяло могат да заместят носенето на гипс. Изработват се от различни материали, според необходимите нужди за използването им. При наличието на каквато и да било травма е добре да се консултирате с лекар относно вида на шината, която ще използвате.

Видовете, които ще намерите в категорията са:

  • За обездвижване на фалангите – използват се при частично нараняване на костите или травма на връзките между фалангиалните лигаменти.
  • За обездвижване на два пръста едновременно без да се обездвижва китката.
  • За обездвижване на пръсти плюс китка – това са ортези с анатомично извити метални шини. Едната държи пръстите, а другата минава под китката.
  • Ортези за палец и китка - моделите се препоръчват например при пациенти със синдром на Де Кервен или така наречения палец на геймъра и други.
  • Шини за безименен пръст и кутре – използват се при счупване на шийката на втора и/или трета метакарпална кост (боксьорска фрактура).
  • Ортези при ревматоиден артрит на ръцете – представляват текстилни ленти, които се прикрепят една към друга чрез велкро лепенки в дисталния край. Използват се предимно при ранен артрит.
  • Ортостатични ортези за обездвижване на ръка и пръсти – направени са да държат ръката и пръстите в правилна позиция. Обикновено се използват след инсулт или травми.
  • Стабилизиращи шини за метакарпална област на палец – не обездвижват китката, стабилизират ставите на палеца.
  • Динамични ортези за пръсти на ръцете – служат за раздвижване на пръстите след травма, операция, инсулт и други.
  • Шини за обездвижване на предмишница и пръсти – тези модели се произвеждат с по-дълга шина, която обездвижва китката и я държи по-стабилна, както и една по-малка за фиксиране на пръста. Подходящи са за състояния, като синдром на карпалния тунел, тендинит, артроза, счупена кост и други.
  • Прогресивни пасивни ортези с корекция на палец – при състояния на неврологично увреждане, артрит и други.

Често срещани въпроси:

  • Коя шина да изберем

За изберем правилния размер е важно да се съобразим със състоянието и проблема. Различните модели обхващат различни травми, като дали става въпрос за счупване, разтягане на връзки, проблеми със ставите и други. Преди да вземете решение е най-добре да се консултирате с лекар, защото използването на неподходящ продукт може сериозно да навреди и удължи процеса на оздравяване.

  • Как се използва шина за пръсти

Правилното взимане на размер и поставянето на ортезите е изключително важно за комфорта по време на носене, както и правилното изпълняване функциите на шината. Ако се постави прекалено стегнато това може да навреди на кръвообращението, да създаде оток и да нарани кожата. При разхлабено носене ортезата няма да може да изпълнява правилно функциите си, защото ще позволява ненужни движения на пръстите или китката и няма да осигурява нужната опора. При поставяне компресията трябва да бъде умерена, да няма дразнене, подуване, изтръпване и дискомфорт.

  • Колко време се носи

Периода за носене на шините е строго индивидуален и се определя от състоянието на травмата и инструкциите на лекуващия лекар. Когато има счупване или е извършена операция например, шината се носи през цялото време, дори и през нощта в продължение на няколко седмици. В случаи, като този можете да използвате предпазни протектори за къпане при гипсиране. С тяхна помощ спокойно можете да вземате душ, да използвате басейн и други. Когато има временна болка, например при претоварване на става или сухожилие може да се използват само по време да извършване на определени дейности, които водят до появата на болка.

Важно е да се консултирате с лекар относно времето за носене, защото прекомерната употреба на шини води до привикване, което означава, че може да отслаби мускулите.

Можете да перете всички текстилни ортези, но само на ръка с хладка вода. Пускането им в пералня машина и третирането с агресивни препарати ще увреди материала, от който са изработени.

Защо да поръчате от магазин ortopedia.bg

Можете да поръчате от нас без да се притеснявате дали продуктите ще бъдат качествени, защото фирмата е директен вносител и държи крайните потребители да бъдат спокойни, че ще получат продукт, който ще им върши работа.

Освен това, можете да се възползвате от бързата доставка, която се извършва в рамките на един работен ден до офис на куриер, а за малките населени места до 2 работни дни. Това е така, защото всичко което виждате налично на сайта е реално налично и при нас.