Разширени вени – Компресивни чорапи и чорапогащи
Чорапи и чорапогащи при разширени вени
В следващите редове можете да намерите повече информация относно:
- По какво се различават степените на компресия
- Какво означава компресивен чорап
- По колко време да ги носим
Медицинските компресионни чорапи действат чрез точно определеното разпределение на натиска върху крака, като компресията е най-силна в глезена. По дължината на краката тя непрекъснато намалява. Това важи за всички модели: чорапи до коляното, чорапи до бедро и чорапогащи.
Компресията се дели на три степени – ниска, средна и висока или I, II и III. Колкото по-висок е класът, толкова по-силна е компресията. Под термина компресия се разбира натискът, който се упражнява на краката от медицинския чорап. Налягането на класовете на компресия се дава в kPa (килопаскал) или mmHg (милиметри живачен стълб).
Как се разпределя налягането върху краката
Винаги когато имате съмнения за проблем, трябва да се обърнете към лекар. Обикновено човек не е наясно със симптомите и решава да отиде на лекар, чак когато се появи болката и сериозните отоци по краката, довело до невъзможност за нормално ходене.
По време на преглед се определя компресията, според вида и степента на заболяването. С увеличаването на компресията се увеличава и налягането. В следващите редове ще дадем приблизителен ориентир затова, в кои случаи се ползват различните компресии.
Първа компресия (ниска CCL I – 18 до 21 mmHg): използват се предимно за превенция при разширени вени и когато няма конкретен констатиран проблем. Например, когато предстои дълго пътуване или шофиране, за да се намали притискането във вените и да се предотвратят отоци.
Степента на компресия е подходяща и при хора, които работят дълго време на компютър, в сферата на транспорта или имат фамилна обремененост. Също така за хората работещи по цял ден на крак, се препоръчва употребата им.
Използват се и по време на бременност, тъй като там отоците са при 50% от бременните. Понякога се изписват след операции или изгаряния по кожата, като в зависимост от степента на нараняване, понякога се изписва и втора компресия.
Втора компресия (средна CCL II – от 22 до 34 mmHg): в определени случаи краката отичат много, което може да доведе до засягане на кръвоносни съдове и е необходимо подуването да бъде контролирано. Предписват се при налични разширени вени, венозна недостатъчност, тромбофлебит, наднормено тегло.
Понякога лекуващия лекар може да препоръча втора компресия и по време на бременност, в етапа на самото раждане. Обикновено през този период се носят моделите с отворени пръсти, тъй като се наблюдава състоянието на пръстите на краката в самия процес.
Трета компресия (висока CCL III – от 34 до 46 mmHg): се използва при тежки състояния, при които е изключително важна употребата на компресивна терапия, тъй като вероятността на излив от някой канал е сериозен. Някои от тези венозни нарушения са:
- Лимфедем, което означава, че е функцията на лимфната система и нарушена и обема на крайниците се повишава. Това състояние не трябва да бъде пренебрегвано, защото води до тежки инфекции и кожни язви.
- Тежка варикоза (разширени вени) се изразява предимно в долните крайници и засяга по-често жените. Заболяването се развива поради различни причини, някои от които са наследственост, прием на противозачатъчни, затлъстяване, заседнал начин на живот и други. Вените се подуват и често причиняват болка и сърбеж, като симптомите стават по-осезаеми в края на деня или в топлите месеци.
- Тромбоза: Кръвта започва да се съсирва и се нарушава нормалното кръвообращение. Понякога съсиреците могат да се откъснат и да запушат кръвоносен съд. Тогава се спира оросяването на тъкани и клетки, което води до тяхното увреждане.
По колко време в денонощието се носят и трябва ли да спим с тях
Когато няма конкретен проблем продуктите се обуват сутрин и се събуват вечер преди лягане. Освен, ако лекар не е казал друго, например поради различни видове заболявания или травми, няма никаква причина да спим с чорапите.
Важно е да се носят и в горещо време, защото когато е топло съдовете се разширяват и краката се усещат по дебели и тежки дори при хората без венозни заболявания. Поради тази причина компресионната терапия трябва да продължи и през лятото.
Подходящи за сандали и джапанки са чорапите с отворени пръсти, освен ако лекар не е предписал различен модел. Могат да се използват дори и при плуване, но е важно след това да изплаквате чорапите, за да не се задържат в сол или химикали в материята.
Как да перем компресивни продуктите и колко често да ги заменяме с нови
При правилна поддръжка, компресията издържа от три до шест месеца. Прането се извършва само на ръка с хладка вода и течен сапун или по-лек препарат за ръчно пране. Накисват се във водата и не се търкат, мачкат и усукват.
Нежно се втрива избраният препарат за почистване. Не изстисквайте чорапите. Поставете ги върху хавлиена кърпа на равна повърхност за да изсъхнат сами и не ги оставяйте на пряка слънчева светлина. Препоръчително е да разполагате с два чифта чорапи за да имат нужното време за изсъхване.
Защо да поръчате от магазин ortopedia.bg
Можете да поръчате от нас без да се притеснявате дали продуктите ще бъдат качествени, защото фирмата е директен вносител и държи крайните потребители да бъдат спокойни, че ще получат продукт, който ще им върши работа.
Освен това, можете да се възползвате от бързата доставка, която се извършва в рамките на един работен ден до офис на куриер, а за малките населени места до 2 работни дни. Това е така, защото всичко което виждате налично на сайта е реално налично и при нас.