В следващите редове ще разгледаме най-често задаваните въпроси свързани със закупуването на компресивни чорапи, както и информация относно поддръжката и правилната експлоатация на продуктите.
Компресивните чорапи и чорапогащници са плътен и еластичен, но стегнат медицински продукт. Имайте предвид, че нямат нищо общо с обикновените модели и трябва да се заредите с търпение, защото понякога обуването им може да отнеме дълго време.
Това зависи от вида на компресия, както и дали имате опит с обуването на такъв тип продукти. Разбира се, една от най-важните стъпки е да вземете точен размер. Много често хората, които се сблъскват за първи път с подобни медицински изделия, решават, че са объркали размера. Това се получава, защото навиват продукта и се опитват да го поставят като обикновен чорап от ежедневието. За съжаление, когато се набръчка и събере компресивната материя, разтягането става невъзможно.
Как да определим подходящия за нас размер компресивни чорапи
Различните производители имат различни стандарти за размер и е необходимо да се съобразите това на първо място. Всеки един модел, които ще намерите в магазин ortopedia.bg разполага с конкретна таблица, по която можете да определите точен размер на продукта, който желаете.
Имайте предвид, че мерките се взимат сутрин преди ставане от леглото, когато краката още не са отекли. Тогава отоците са най-малки и това позволява правилно измерване. Основните мерки, които се вземат са:
- За чорапи 3/4 или под коляното са: обиколка на глезен и прасец
- За чорапи 7/8 или над коляното до ингвинална гънка са: обиколка на глезен, прасец и бедро
- За чорапогащници: обиколка на глезен, прасец и бедро
Точния размер е изключително важен за ефективността от употребата на компресивни изделия. Ако е твърде голям, компресията няма да бъде изпълнена. Малкия размер също не е подходящ, защото може да прилага прекалено голям натиск, което е изключително вредно за кръвообращението. Освен това има голяма вероятност изобщо да не успеете да ги обуете.
Как се обуват компресивни чорапи
Обуването се случва отново сутрин преди ставане и когато сте сигурни, че сте избрали точния размер. Не усуквайте, не набирайте и не нагъвайте чорапите преди да ги обуете. Към моделите с отворени пръсти има предвидено помощно чорапче, с което по-лесно преминавате през петата. Можете да си помогнете със специални гумени ръкавици, които са добър инструмент за улесняване на обуването. При чорапи и чорапогащници от трета компресияе препоръчително да използвате специална обувалка.
1. Сложете ръка в чорапа и хванете петата
2. Обърнете чорапа навън при петата
3. Издърпайте над крака до петата
4. Обърнете текстилния чорап на обратно
5. Повдигнете плата над петата
6. Използвайте двете си ръце за да хванете останалата част от чорапа
7. Разпределете равномерно нагоре към прасеца
8. Повдигнете над коляното
9. Убедете се, че всичко е правилно прилепнало
ВАЖНО! Имайте предвид, че независимо от марката на компресивните изделия, издръжливостта на стегнатостта варира от 3 до 6 месеца максимум. След този период, компресията се отпуска и продуктът няма същите характеристики и трябва да се смени с нов.
За да удължите живота на медицинските чорапи се препоръчва пране САМО на ръка, в хладка вода. Когато ги изцеждате, да няма усуквания и силни стискания. Поставят се на хавлиена кърпа в хоризонтално положение. Не се закачат на простори. Не се сушат в сушилни или различни топлинни източници. Трябва да съхнат на стайна температура, за да се възстанови еластичността.
Компресивни чорапи – 1-ва компресия
Компресивни чорапи – 2-ра компресия
Компресивни чорапи – 3-та компресия